První kolo této soutěže proběhlo mezi 22. dubnem a 16. červnem roku 2022. Na tomto projektu se spojila iniciativa Zálohujme pod záštitou Mattoni 1873 s energickým týmem Studentské Energie Národa a společně dali dohromady koncept této nové soutěže a připravili 1. kolo. Tiskovou zprávu najdete níže.

1. kola soutěže se zúčastnilo celkem 23 studentů napříč celou republikou, kteří vymysleli 15 projektů. Větší zastoupení měli studenti středních škol.

VÍTĚZNÉ PROJEKTY:

V 1. kole soutěže jsme udělili několik cen. Ty nejvyšší příčky – za výhru v kategorii základních škol a středních škol – si odnesly 2 slečny.

V kategorii základních škol a absolutní vítězkou tohoto ročníku se stala Anežka Holá.

Projekt Anežky:

V kategorii středních škol letošní ročník ovládla Stella Lišková.

Projekt Stelly:

TISKOVÁ ZPRÁVA:

V soutěži Cirkulujme! zvítězil animovaný film Anežky Holé  

Praha, 21. června 2022 

Vítězství v prvním kole soutěže pro základní a střední školy s názvem Cirkulujme! patří Anežce Holé, žákyni deváté třídy Základní školy Kolín V. Za svůj krátký animovaný film získala ocenění Absolutní vítěz a Nejlepší projekt ZŠ. Nejlepším středoškolským projektem je koncept Stelly Liškové, studentky kvinty Gymnázia Elišky Krásnohorské. Soutěž uspořádala Iniciativa Zálohujme.cz společně se studentskou organizací Studentská Energie Národa (SEN). 

Soutěž pro školy s názvem Cirkulujme! odstartovala online hodinou vhodnou k doplnění environmentální výuky. Úvodní webinář s předními odborníky na udržitelnost žákům a studentům představil základní principy cirkulární ekonomiky v teorii i praxi. Na online webinář se přihlásilo 51 škol, soutěžní práci na téma: „Jak můžete ve svém každodenním životě využít principy cirkulární ekonomiky? Dokážete minimalizovat produkci odpadů v domácnosti nebo znovu používat zdánlivě jednorázové výrobky? odevzdalo 23 žáků a studentů. „Překvapilo nás, jak kreativně mladí lidé toto poměrně složité téma uchopili. Práce, které nám poslali nabízí celou řadu řešení, jak přestat plýtvat cennými surovinami, a navíc je většina projektů velmi kvalitně zpracována,“ komentuje mluvčí iniciativy Zálohujme.cz Andrea Brožová. 

Porotu nejvíce zaujal snový animovaný film Anežky Holé, která diváka svým dílem zve do vlastní utopické vize ideálního světa. „Pozoruhodná je vysoká úroveň zpracování celého díla, kde se potkává informační hodnota s precizní filmařinou, která nás u žákyně základní školy mile překvapila,“ doplňuje Andrea Brožová. Za nejlepší projekt v kategorii středních škol porota označila prezentaci Stelly Liškové. „Oceňujeme především komplexní přístup. Studentka hledá cesty k redukci veškerého odpadu v domácnosti a přichází s řešeními, které se týkají nejrůznějších obalů, oblečení, nábytku, potravin i energií,“ popisuje Tadeáš Vylita ze Studentské Energie Národa

Ze spolupráce se studenty, z jejich nadšení a aktivity máme obrovskou radost. Naše iniciativa je založena na úsilí chovat se k životnímu prostředí tak, aby se za nás budoucí generace nemusely stydět. A cirkulární ekonomika je tou správnou cestou. Co přesně to znamená jsme studentům i učitelům přiblížili prostřednictvím webináře a soutěže a vysoká kvalita odevzdaných prací ukazuje, že mladým lidem na budoucnosti životního prostředí záleží,“ doplňuje Andrea Brožová, mluvčí iniciativy Zálohujme.cz. 

Vítězné práce již brzy na: www.cirkulujme.cz 

O iniciativě Zálohujme.cz:  

Iniciativa usiluje o celospolečenskou debatu o možnostech zavedení systému vratných záloh na nápojové PET lahve a plechovky v Česku. Došlo by tak k posílení principů oběhového hospodářství. Hledá možnosti, jak zlepšit sběr nápojových PET lahví a plechovek, aby se po použití nestávaly bezcenným odpadem, ale plnohodnotnou surovinou umožňující recyklaci „z lahve do lahve“. Více na: www.zalohujme.cz  

Zakládající členové: Mattoni 1873, Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN), Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT);  

Členové: Sdružení místních samospráv ČR, Rodinný pivovar BERNARD, a.s., Sodovkárna Kolín, Tradiční pivovar v Rakovníku, a. s., KRAKONOŠ, spol. s r.o., Žatecký pivovar, spol. s r.o., DUDÁK – Měšťanský pivovar Strakonice, a.s., Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, DUP – družstvo – pivovar Poutník, WTS-J, a.s., Jarošovský pivovar, AGS Trade, s.r.o. (Secco+), Great Expectations, s.r.o., Trash Hero Czech Republic, z.s., Rádio Impuls, RunCzech, Nadace Partnerství, Chaloupky, z.s., Divadlo Aqualung, FO4EST, z.s.,  Klub Českých Turistů – Oblast Karlovarský Kraj, RespON, Kofola ČeskoSlovensko, Budějovický Budvar, národní podnik

SEN (Studentská Energie Národa): 

Nezisková organizace 12 studentů z celé republiky, která si dala za cíl pořádat pro studenty takové akce, které je budou bavit. Mimo jiné připravuje soutěže (například Byznysování) nebo výstavy a další kulturní akce. Také má svůj vlastní studentský časopis Snění, který dává všem studentům příležitost si vyzkoušet žurnalistiku.  

Kontakt pro média: 

Andrea Brožová 

e-mail: info@zalohujme.cz 

tel.: 721 150 737